تاریخ درج مطلب:1398/02/03 ساعت:14:04:34 تعداد بازدید: 89

گلایه تولیدکنندگان از ممنوعیت صادرات تخم مرغ

ممنوع شدن صادرات تخم مرغ برای تنظیم قیمت این کالای اساسی در بازار، اگرچه تاثیر مثبتی در کنترل و کاهش قیمت آن داشته اما فعالان این عرصه مدعی متضرر شدن مرغداران و زیان و خسارت فراوان از این مصوبه شده اند.

به گزارش خراسان رضوی، اول بهمن ماه گمرک ایران در نامه ای به کلیه گمرکات کشور، ممنوع بودن صادرات تخم مرغ را اعلام کرد، دستورالعملی که بر اساس نامه مورخ 19 دی ماه وزیر صمت اجرایی شد و حالا صدای مرغداران را در آورده است.

به قیمت تخم مرغ های وارداتی هم از ما خرید نمی کنند

یکی از مرغداران در این باره می گوید: تصمیم ستاد تنظیم بازار کشور مبنی بر ممنوع شدن صادرات تخم مرغ، ضربه مهلکی به بدنه تولید تخم مرغ کشور وارد کرد. ما امروز در انبارهایمان تخم مرغ مازاد داریم اما متاسفانه به ما اجازه صادرات نمی دهند و از طرفی وقتی اعلام می کنیم حاضریم تخم مرغ ها را به قیمتی که تخم مرغ وارداتی خریده می شود، در اختیار مسئولان قرار دهیم باز هم از خرید تخم مرغ خودداری می کنند. وی می افزاید: بعد از اجرای طرح ممنوع شدن صادرات و ماندن تخم مرغ ها در انبار، ما مجبور شده ایم تخم مرغ ها را با ضرر و زیان بالا روانه بازار کنیم، به همین دلیل هم اکنون تعداد زیادی از مرغداران ترجیح می دهند برای جلوگیری از ضرر بیشتر، مرغ هایشان را کشتار کنند تا زمانی که وضعیت مساعد شود و پس از آن دوباره اقدام به جوجه ریزی کنند. وی ادامه می دهد: با این کار برای رسیدن مجدد به روند عرضه تخم مرغ در بازار، حدود شش ماه زمان لازم است و مطمئنا در طول این شش ماه بازار با کمبود شدید تخم مرغ روبه رو می شود.

پول بده، دو ماه بعد نهاده بگیر

وی در ادامه به وجود مشکل در تامین نهاده های دامی اشاره می کند و می افزاید: امروز با مشکل شدیدی در تامین نهاده های اولیه و خوراک مرغ هم روبه رو هستیم، در حالی که در سیلوهای استان، نهاده های اولیه وجود دارد اما از دادن این نهاده ها به ما خودداری می شود. وقتی به تامین کنندگان نهاده های دامی هم مراجعه می کنیم به ما می گویند هر وقت پول بدهید دو ماه بعد نهاده را تحویل می دهیم.

هر روز یک میلیارد تومان ضرر

«سید حسین موسوی نژاد» مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران مرغ تخم گذار استان هم در این زمینه گلایه هایی را مطرح می کند و می گوید: در خراسان رضوی به دلیل اجرایی شدن طرح ممنوعیت صادرات تخم مرغ، روزانه یک میلیارد تومان ضرر به مرغداران وارد می شود. وی ادامه می دهد: به عنوان مثال تخم مرغ را به قیمت 5100 تومان از مرغدار می خرند در حالی که این تخم مرغ برای خود تولیدکننده 7500 تومان تمام می شود و بابت هرکیلو 2400 تومان ضرر می کند. موسوی نژاد مدعی می شود: دولت، تخم مرغ را از ترکیه وارد می کند و به قیمت 10 هزار تومان در تهران تحویل می گیرد اما مسئولان حاضر نیستند این کالا را با همین قیمت از مرغدار داخلی بخرند. حجم بالای تخم مرغ های وارداتی و عرضه آن به بازار باعث می شود تخم مرغ های تولیدی مرغداران در انبارها دپو شود، جلوی صادرات را هم گرفته اند و با واردات بالا در حال نابود کردن تولید داخلی و تولید کننده هستند. مدیرعامل اتحادیه شرکت های تعاونی مرغداران مرغ تخم گذار خراسان رضوی تصریح می کند: با ادامه این روند، بدون شک در ماه های آینده با کمبود تخم مرغ در کشور مواجه می شویم و قیمت آن افزایش می یابد.

قول اتحادیه برای گران نشدن تخم مرغ

«سعادت علی نیا» معاونت بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان نیز با اشاره به لزوم توقف طرح ممنوعیت صادرات تخم مرغ گفت : در این باره وزارت جهاد کشاورزی رایزنی هایی با وزارت صمت (صنعت، معدن و تجارت) داشته و درخواست شده علاوه بر برداشتن ممنوعیت صادرات تخم مرغ حتی محدودیت صادرات آن هم برداشته شود. علی نیا می افزاید: البته باید این تضمین وجود داشته باشد که با برداشتن محدودیت صادرات ماجرایی که برای قیمت پیاز به دلیل صادرات بیش از حد پیش آمد، برای تخم مرغ ایجاد نشود و افزایش قیمت را به دنبال نداشته باشد. وی ادامه می دهد: اتحادیه ها در این باره قول همکاری داده اند و باید به طریقی عمل شود که تولید کننده و مصرف کننده هیچ کدام ضرر نکنند. وی می افزاید: البته اگر صادرات تخم مرغ آزاد شود باید مابه التفاوت ارز 4200 تومانی با ارز نیمایی که برای تهیه نهاده های دامی به واردکنندگان و تأمین‌کنندگان کالا تحویل شده است، بازگردانده شود چرا که به عنوان مثال هر کیلو کنجاله سویا با ارز 4200 تومانی به قیمت 2450 تومان در بندر تحویل داده شده است در حالی که با ارز نیمایی این مبلغ دو برابر می شود.

ماجرای نهاده هایی که توزیع نمی شود

سعادت علی نیا درباره دلیل تحویل ندادن نهاده های موجود در انبارها به کشاورزان هم می گوید: این انبارها ذخایر استراتژیک است و در موارد خاص موجودی آن روانه بازار می شود. وی درباره برخورد با تخلفات عرضه نکردن نهاده های دامی هم اظهار می کند: تخلفاتی در این زمینه صورت گرفته بود که پرونده این تخلفات را به نهاد های رسیدگی کننده ارسال کردیم و با پیگیری ها مقرر شد حداکثر تا یک ماه آینده نهاده ها را تحویل دهند.

منتظر اعلام نظر ستاد کشوری هستیم

برای پیگیری موضوع، با «علی غفوری مقدم» معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صمت استان گفت وگو می کنیم و او در این باره می گوید: بعد از دریافت انتقادات برخی از مرغداران استان و اتحادیه ها، در روزهای آخر اسفند ماه جلساتی با تعدادی از نمایندگان مرغداران داشتیم و درخواست های آن ها رادر قالب مکاتباتی به ستاد تنظیم بازار کشور ارسال کردیم. غفوری مقدم ادامه می دهد: در این زمینه تصمیم گیری ها بر عهده ستاد ملی است و ما در استان نیز مرجع تصمیم گیری نیستیم، نکات را انعکاس داده ایم اما هنوز اعلام نظری به دست ما نرسیده است.

خبر مرتبط

پیگیری موضوع در جلسه با وزیر جهاد کشاورزی

عضو مجمع نمایندگان استان از پیگیری مشکل مرغداران مرغ تخم گذار در جلسه با وزیر جهاد کشاورزی خبر داد. «علی سبحانی فر» در گفت‌وگو با فارس با اشاره به این جلسه گفت: در خصوص مشکلات مرغداران تخم‌گذار تأکید بر این شد که با توجه به قیمت پایین تخم‌مرغ، صادرات آن در ستاد تنظیم بازار پیگیری شود تا اجحافی در حق تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نباشد. وی تصریح کرد: به‌منظور جلوگیری از زیان به مرغداران تخم‌گذار صادرات تخم‌مرغ باید آزاد شود.

نویسنده : محمد بهبودی نیا - روزنامه خراسان