تاریخ درج مطلب:1397/03/03 ساعت:10:09:19 تعداد بازدید: 48

زعفران بورسی شد

گام بلند برای تبدیل شدن ایران به قطب تجارت طلای سرخ

معاملات آتی زعفران دیروز طی مراسمی با حضور مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار و مسئولان ذی ربط و وزارت جهاد کشاورزی در سالن معاملات بورس کالای ایران راه اندازی شد تا از این طریق زمینه برای تبدیل شدن کشورمان به قطب تجاری و مرکز قیمت گذاری این محصول در جهان فراهم شود.

به گزارش خراسان، شاپور محمدی، مدیرعامل سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این که باید به گونه ای در بورس کالا فعالیت کنیم که عرضه زعفران مشکل مستمری پیدا کند، افزود: تجربیات جهانی نشان می دهد که استفاده از قراردادهای آتی برای محصولات کشاورزی دارای سابقه ای طولانی است.
وی نبود گردش شفاف اطلاعات بازار و حضور گسترده واسطه ها و پدیده منفی سلف خری با قیمت های غیرعادلانه را از جمله دلایل و ضرورت های راه اندازی بورس کالا برای محصولات کشاورزی ذکر کرد. معاون وزیر اقتصاد مدیریت ریسک قیمت را از جمله مزایای قراردادهای آتی اعلام کرد و گفت: بورس کالا برای خرما نیز در آینده برنامه پذیرش دارد و پسته را نیز پیشتر پذیرفته است. محمدی با اشاره به تولید بیش از 300 تن زعفران در کشورمان گفت: اگر قیمت 5 تا 7 هزار تومان را برای هر گرم زعفران در نظر بگیریم، ارزش این میزان محصول مشخص می شود وی خواستار حمایت های منظم تر و قاعده مندتر وزارت جهاد کشاورزی نیز از تولید و عرضه این کالا از سوی وزارت جهاد کشاورزی شد. در خور ذکر است معاملات آتی زعفران از ساعت 12:30 تا 15:30 روزهای کاری انجام می شود و در زمان برگزاری این مراسم، حدود 75 کیلو زعفران معامله شد. مهر فرد، معاون بازرگانی داخلی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این مراسم با بیان این که در کشورمان 336 تن زعفران در سال گذشته تولید شده که 236 تن از آن صادر شده است، افزود: در کشور ما بیشتر از این محصول مصرف غذایی می شود در حالی که در جهان بیشتر جنبه مصرف دارویی دارد. وی پدیده قاچاق پیاز زعفران به افغانستان و از آن جا به نقاط دیگری از جهان را یک مسئله ناخوشایند درباره این محصول ذکر کرد و افزود: زعفران در محروم ترین مناطق کشور تولید می شود و احیای تجارت آن به نوعی محرومیت زدایی نیز محسوب می شود.
وی خواستار حمایت بیشتر تشکل های کشاورزی از تولید زعفران در کشور با کمک تعاون روستایی شد و ادامه داد: هیئت وزیران درباره گسترش تولید وحمایت این محصول تکالیفی را تعیین کرده است که باید مدنظر قرار گیرد. وی رقابت منفی صادرکنندگان ایرانی در خارج را نیز دیگر چالش منفی این محصول دانست و گفت: این چالش ها موجب می شود که نتوانیم زعفران را به قیمت بین المللی و مناسب در جهان معامله کنیم که بورس معاملات آتی زعفران می تواند به حل این مشکلات کمک کند.
حامد سلطانی نژاد، مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این مراسم اعلام کرد: علاوه بر معامله‌گران داخلی، مشتریان خارجی نیز می‌توانند با دریافت کد معاملاتی بورس کالا، در معاملات نقدی و مشتقه زعفران حضور یابند.رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز از دیگر سخنرانان این مراسم بود که با توجه به تاثیرات بازار ارز در بخش های مختلف بازار سرمایه، به تهیه طرحی در مجلس برای سامان دهی تداوم ارزی کشور گفت: طرح دو فوریتی مجلس برای سامان دهی بازار ارز، موجب سامان دهی بازارهای غیرمتشکل پولی می شود. پور ابراهیمی، حذف بازار معاملات آتی طلا را نیز غیرکارشناسی دانست و گفت: یک نگرانی آن است که قرارداد آتی با چه رویکردی در حوزه ارز می خواهد تعریف شود.

حسین بردبار - روزنامه خراسان