تاریخ درج مطلب:1396/08/13 ساعت:10:29:45 تعداد بازدید: 166

نشانه های چرخش اقتصادی عراق به سمت عربستان

آل اسحاق از همراهی برخی سازمان ها در عراق علیه حضور اقتصادی ایران خبر داد

چند ماهی می شود که زمزمه هایی مبنی بر روابط نزدیک تر عربستان سعودی و عراق شنیده می شود به عنوان مثال، اوایل آبان ماه، خبرها حاکی از این بود که این دو کشور رسماً توافق نامه تاسیس شورای هماهنگی را با یکدیگر در ریاض و در حضور وزیر امور خارجه آمریکا امضا کردند.

نمود اقتصادی افزایش این همکاری ها را نیز می توان در نمایشگاه بین المللی بغداد که اواخر مهرماه افتتاح شد دید. جایی که در آن، عربستان با وجود 60 شرکت، بیشترین فضا را به خود اختصاص داد. این در حالی بود که سه سال قبل کمپین های تحریم محصولات این کشور در همه عراق برپا بود.
با این حال، اگر چه گفته می شود که محصولات سعودی پس از محصولات ترکی با کیفیت ترین محصولات در عراق هستند، اظهارات رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق، نشان دهنده برخی رفتارهای تبعیض آمیز عراق در تجارت خارجی با ایران است.
یحیی آل اسحاق در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با بیان این که به نسبت مراودات سیاسی با عراق از مراودات اقتصادی با این کشور منتفع نیستیم، اظهار کرد: عراق در مراودات تجاری با ایران نسبت به دیگر کشورها به صورت تبعیض آمیز عمل می‌کند. آل اسحاق گفت: عراق به تازگی در زمینه مراودات تجاری با عربستان امکاناتی را فراهم کرده اما در مقابل هم اینک تعرفه واردات لبنیات ایران را افزایش داده است. از سوی دیگر بانک مرکزی عراق به واردکنندگان عراقی که از ایران کالا وارد می‌کنند ارز به قیمت بازار آزاد می‌دهد اما به واردکننده‌ای که از عربستان کالا وارد می‌کند ارز دولتی می‌دهد که اختلاف آن حداقل 10 درصد است.
وی با بیان این که عربستان آماده شده است تا پروژه‌های عمرانی را از عراق بگیرد، افزود: عربستان در حال تشکیل شورای تنظیم امور اقتصادی با عراق است. حتی وزیر امور خارجه آمریکا هم در جلسه‌ای درباره این موضوع حضور داشته و به عراقی‌ها تاکید کرده است که به ایرانی‌ها در حوزه‌های مختلف تجاری و پروژه‌های عمرانی خیلی میدان ندهند.
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق تصریح کرد: انتظار ما این است که عراق در حوزه اقتصادی همان برخوردی را با ما داشته باشد که با کشورهای اردن، عربستان و ترکیه دارد و برخورد تبعیض آمیز نداشته باشد.