تاریخ درج مطلب:1397/04/05 ساعت:10:02:11 تعداد بازدید: 45

موافقت دولت با تشکیل بازار ثانویه ارز

نرخ توافقی ارز برای 9 درصد واردات

دولت سرانجام به تشکیل بازار ثانویه ارز رضایت داد تا به این وسیله نرخ توافقی ارز بین صادرکنندگان و واردکنندگان را برای بخشی از نیازهای ارزی که معادل 9 درصد نیاز وارداتی کشور است، به رسمیت بشناسد.

این تصمیم دولت موجب شد تا قیمت دلار و سکه، پس از رشد قابل توجه چند روز اخیر، روز گذشته در بازار آزاد نزولی شود. در همین حال، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت، جزئیات استراتژی جدید ارزی کشور در خصوص اولویت بندی تامین ارز واردات را تشریح کردند.در روزهای اخیر بازار آزاد طلا و ارز شاهد ثبت رکوردهای بالا و عجیب برای دلار و سکه بود. سیف رئیس‌کل بانک مرکزی با تأیید این خبر گفته است که از هفته آینده بازار ثانویه ارزی تشکیل می‌شود. طبق اعلام وی، جزئیات این بازار ثانویه تدوین شده و از محل 20 درصد صادرات غیرنفتی که عمدتاً از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود برای واردات برخی کالاهای غیراساسی و به‌ صورت نرخ توافقی خواهد بود.وی گفت: ایجاد این بازار از شکل‌گیری برخی نرخ‌های نامشخص که این روزها در کوچه پس‌کوچه‌ها ازطریق دلالان انجام می‌شود، جلوگیری می‌کند.

▪ افت ارز و سکه پس از تصمیم جدید ارزی

این گزارش می افزاید: بعد از اعلام خبرهای جدید از تصمیم دولت برای بازار ارز، قیمت های برآمده از نخستین معاملات ارزی و سکه‌ای نشان می‌دهد که سیر قیمت‌ها نسبت به دو روز قبل نزولی شد.بر این اساس، قیمت سکه که دو روز قبل، و در بازار آزاد از 3 میلیون تومان هم عبور کرده بود، تا دیروز بعد از ظهر با روندی نزولی، به حدود 2 میلیون و 871 هزار تومان رسید. هر گرم طلای 18 عیار نیز با 20 هزار تومان کاهش، 109 هزار و 700 تومان معامله شد. همچنین هر یورو در بازار آزاد از کانال 10 هزار تومان عقب کشید و 9 هزار و 978 تومان به فروش رسید. قیمت دلار در بازار غیررسمی ارز هم که روز یک شنبه به 8900 تومان رسیده بود، دیروز با کاهش قیمت همراه شد و به 8300 تومان کاهش یافت.

▪ توضیحات وزیر صنعت درباره مصوبه ارزی جدید

در این حال وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به محدود نبودن منابع ارزی کشور، استراتژی جدید ارزی کشور در خصوص اولویت بندی تامین ارز واردات را تشریح کرد. شریعتمداری گفت: در این شرایط خاص تصمیم گرفته شد تا منابع ارزی کشور به کالاهای اصلی مردم که معادل 18 میلیارد دلار است، اختصاص یابد و ارز حاصل از نفت به آن ها تعلق گیرد که این ارز مطمئن از بانک مرکزی به صورت مستقیم می‌آید و کسی در آن دخالت نمی‌کند.وزیر صنعت گفت: گروه دوم که شامل 24 میلیارد دلار است دیگر مواد اولیه تولید هستند و 80 هزار واحد صنعتی و بخشی از واحدهای کشاورزی از آن ها استفاده می‌کنند از ارز غیرنفتی حاصل از پتروشیمی فولاد، مس، سرب و روی به دست می آید که این شرکت‌ها غالبا دولتی یا حکومتی هستند.شریعتمداری ادامه داد: این شرکت‌ها نیز باید ارز خود را به صورت ارز نفتی به سیستم بانکی بفروشند، در گذشته مهلت آن ها 6 ماه بود که اکنون به 2 ماه کاهش یافته است.وی افزود: گروه سوم کالاهایی هستند که مواد اولیه تولید نیستند و جزو نیازهای مهم مردم نیز محسوب نمی‌شوند ولی نیاز است که در جامعه باشند که در این زمینه حدود 6 میلیارد دلار تقاضا وجود دارد که می‌خواهد این ها را اتصال بدهد به آن 20 درصد ارز حاصل از صادرات که جزو اقلام اصلی صادراتی نیستند تا از آن محل استفاده کنند.شریعتمداری اظهار کرد: گروه دوم کالاهایی هستند که آن ها نیز ارز 4200 می‌گیرند ولی به اندازه گروه اول دارای اهمیت نیستند. برای آن ها نیز سامانه ir.124 طراحی شده و اطلاعیه‌ای صادر شد تا کلیه کسانی که از ارز 4200 تومانی استفاده می‌کنند مکلف باشند کالاهایی را که به کشور وارد می کنند بر اساس اصول قیمت‌گذاری کالا قیمت‌گذاری و به مردم اعلام کنند.وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ما به صورت نمونه گیری به سراغ آن ها می‌رویم و اگر شکایتی از سوی مردم نیز با سامانه‌های تلفنی 137 و 124 وصول شده باشد رسیدگی می‌کنیم تا مشمول تعزیرات شوند به این ترتیب نظارت بر بازار را شکل داده‌ایم.وی اضافه کرد: بخشی از ارز کشور از طریق شبکه بانکی تخصیص داده می‌شود که قالب ارز کشور است و اندک معاملاتی نیز وجود دارد که هنوز ساز و کاری برای آن تعیین تکلیف نشده است، وقتی 98 درصد بازار با ارز 4200 تومانی تأمین می‌شود آن 2 درصد باقی مانده از بازار در اقتصاد تعیین کننده نخواهد بود.

▪ ابلاغیه برگشت ارز حاصل از صادرات

در همین حال معاون اول رئیس جمهور ضوابط چگونگی برگشت ارز حاصل از صادرات کالا‌های غیر نفتی به چرخه اقتصادی کشور را ابلاغ کرد. بر اساس این ابلاغیه، کلیه صادرکنندگان به غیر از صادرکنندگان فراورده های نفتی، پتروشیمی، محصولات فولادی و فلزات رنگی که فهرست آن ها در تاریخ 13/3/97 توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام شده است، می توانند ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ رسمی به واردات کالاهای گروه (3) که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است، اختصاص دهند و حق استفاده از گواهی صادراتی را در بازار بورس با نرخ رقابتی به واردکنندگان این گروه از کالاها واگذار کنند.به موجب این ابلاغیه، نحوه فروش ارز حاصل از صادرات این قبیل از کالاها و واگذاری گواهی های صادراتی آن ها به موجب دستورالعملی است که توسط سازمان بورس اوراق بهادار و با همکاری بانک مرکزی و وزارت صنعت، معدن و تجارت تا پایان وقت اداری 6/4/97 ابلاغ خواهد شد.