تاریخ درج مطلب:1397/12/20 ساعت:13:57:48 تعداد بازدید: 105

در آستانه سفر روحانی به بغدادظرفیت‌های افزایش ۳میلیارد دلاری صادرات به عراق بررسی شد

فرصت افزایش ارزآوری از عراق

شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی در نامه‌ای به رئیس جمهور با تاکید بر این که عراق مهم ترین شریک تجاری ایران است، بسته همکاری توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور را پیشنهاد داد که افزایش سه میلیارد دلاری صادرات ایران به عراق و اشتغال زایی 150 هزار نفری در سال را به دنبال دارد.

به گزارش فارس، شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی در آستانه سفر تیم اقتصادی دولت به عراق با ارسال نامه ای به حسن روحانی رئیس جمهور، بسته پیشنهادی برای توسعه و تثبیت روابط اقتصادی میان ایران و عراق را ارائه کرد. در این نامه به اهمیت مقصد صادراتی عراق برای تجارت خارجی ایران اشاره شده و آمده است: کشور عراق هم اکنون مهم ترین شریک تجاری ایران محسوب می‌شود به طوری که حجم صادرات غیرنفتی ایران به عراق در ۱۱ ماه نخست امسال برابر 8.2 میلیارد دلار و معادل ۲۱ درصد از کل صادرات غیرنفتی کشور بوده است. علاوه بر این، 3.5 میلیارد دلار گاز و برق و همچنین حدود ۴۰۰ میلیون دلار خدمات فنی و مهندسی در مدت مذکور به عراق صادر شده است. ترکیب کالاهای صادراتی ایران به عراق نیز نشان می دهد که این کالاها، عمدتاً کالاهای اشتغال زا و با ارزش افزوده بالا هستند به همین دلیل، ارزیابی می‌شود که بیش از یک میلیون شغل در ایران، وابسته به صادرات به عراق است. این نامه با اشاره به اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران خاطرنشان کرده است: پس از اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا، صادرات غیرنفتی ایران به متحدان و وابستگان تجاری آمریکا مانند ژاپن، کره جنوبی و اتحادیه اروپا به شدت کاهش یافت. با این حال، صادرات غیرنفتی ایران به عراق در این مدت ۴۴ درصد افزایش یافت. شبکه تحلیل‌گران اقتصاد مقاومتی در ادامه، وجه دیگر اهمیت عراق برای ایران، از منظر گردشگری را مورد اشاره قرار داده و افزوده است: بیش از ۴۰ درصد از گردشگران وارد شده به ایران را اتباع عراقی تشکیل می‌دهند. از ابتدای سال 97 تاکنون حدود سه میلیون نفر از عراق به ایران آمده‌اند که به طور تقریبی معادل ورود سه میلیارد دلار ارز به کشور است.

بررسی ۱۱سال تجارت ایران و عراق

آمارهای تجارت خارجی کشور نشان می دهد که عراق در حداقل یک دهه گذشته، یکی از اصلی ترین واردکنندگان محصولات غیر نفتی از ایران بوده است به طوری که این کشور در بین شرکای تجاری واردکننده از ایران از سال 87 تاکنون (10 ماه 97)، در سه سال اول، در شش سال دوم و در دو سال، رتبه سوم را داشته است. این در حالی است که در این ۱۱ سال، دو دوره تحریم های بی سابقه آمریکا علیه ایران اتفاق افتاد. با وجود این و با توجه به روابط تاریخی، اقتصادی و به خصوص امنیتی ایران و عراق که خود را در مبارزه با داعش در سال های اخیر نشان داد، به تازگی مقامات عراقی بارها بر این نکته تاکید کرده اند که هیچ گاه جزئی از طرح تحریمی آمریکا علیه ایران نخواهد بود.موضوعی که به یک نقطه عطف در مقابله ایران با تحریم های آمریکا تبدیل شده است. طراحان تحریم ها در آمریکا امید زیادی به تحریم و سپس محاصره ارزی ایران داشتند. با وجود این، سفر اخیر مقامات بانک مرکزی کشورمان به عراق و توافق های صورت گرفته، منجر به شکل گیری نقشه ارزی جدیدی برای ایران شده است. همزمان در آستانه سفر مهم رئیس جمهور کشورمان به عراق، شبکه تحلیل گران اقتصاد مقاومتی در نامه ای به رئیس جمهور بسته همکاری توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور را پیشنهاد داده است که افزایش سه میلیارد دلاری صادرات ایران به عراق و اشتغال‌زایی 150 هزار نفری در سال را به دنبال دارد.