تاریخ درج مطلب:1396/06/12 ساعت:12:11:06 تعداد بازدید: 195

 سرکنسول افغانستان در مشهد خبرداد:

صدور تذکره و گذرنامه الکترونیکی برای مهاجران افغانستانی در ایران

سرکنسول افغانستان با تشریح روند صدور گذرنامه الکترونیکی برای مهاجران افغانستانی مقیم خراسان گفت:

خوشحالیم که سرانجام امکان صدور تذکره (شناسنامه) و گذرنامه در ایران برای مهاجران ما فراهم شد و مردم ما بدون هیچ مشکلی می توانند از محل نمایندگی های سیاسی افغانستان در ایران هم تذکره و هم گذرنامه خود را بدون این که نیازی به رفتن به افغانستان باشد، بعد از طی مراحل اداری دریافت کنند.

به گزارش فارس،«سید نورا... راغی» ادامه داد: نصب تجهیزات و تمام امکانات مورد نیاز با همکاری وزارت امورخارجه افغانستان تکمیل شده است و مهاجران می توانند بعد از سپری شدن تعطیلات عید قربان، با مراجعه به محل سرکنسولگری، مراحل اداری صدور گذرنامه را انجام دهند.
سرکنسول افغانستان افزود: وزارت امور خارجه و نمایندگی های این وزارت در تلاشند تسهیلات بیشتری را برای مهاجران فراهم کنند و سفارت افغانستان در تهران و کنسولگری مشهد آماده اند بهترین خدمات را برای مردم خود فراهم کنند. راغی خاطر نشان کرد: کار صدور شناسنامه و گذرنامه در ایران در پی انعقاد تفاهم نامه میان وزارت خارجه و وزارت مهاجران افغانستان و ثبت احوال نفوس انجام شده است و تا زمانی که نیاز باشد کار صدور جریان دارد.
وی درباره مراحل صدور گذرنامه گفت: مراحل اداری صدور گذرنامه در ایران صورت می گیرد و بعد از طی مراحل اداری و کامل شدن اسناد، مدارک به کابل ارسال می شود و گذرنامه در افغانستان صادر و در کوتاه ترین زمان به ایران می رسد و در اختیار مهاجران قرار می گیرد.سرکنسول افغانستان تصریح کرد: مهاجران قبل از مراجعه برای طی مراحل اداری صدور گذرنامه حتما باید از سامانه ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است، نوبت بگیرند و بر اساس زمان تعیین شده به کنسولگری مراجعه کنند.وی ادامه داد: امیدواریم روند صدور گذرنامه به خوبی انجام شود و مهاجران بعد از دریافت نوبت، بدون هیچ مشکلی روند اداری را طی کنند.سرکنسول افغانستان تصریح کرد: اولویت نخست ما برای صدور گذرنامه، دانشجویان و افرادی هستند که مهلت گذرنامه آن ها تمام شده است و در مراحل بعد، در خدمت سایر مهاجران هستیم.
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استان در این باره به خراسان رضوی گفت: مقررشده است اتباع افغانی که تذکره ( شناسنامه) و گذرنامه الکترونیکی ندارند، با مراجعه به کنسولگری افغانستان در مشهد و با ارائه مدارک و مستندات موردنیاز که باید به تایید منابع رسمی در کابل نیز برسد بدون مراجعه به افغانستان بتوانند این مدارک را دریافت کنند.عجمی افزود: درگذشته، اتباع برای دریافت شناسنامه و گذرنامه خود مجبور بودند به افغانستان بازگردند که از این به بعد، نیازی به این کار نیست.