تاریخ درج مطلب:1397/09/05 ساعت:13:37:06 تعداد بازدید: 214

صادرات ریلی از ایستگاه شهید مطهری خراسان رضوی پنج برابر شد

مشهد- ایرنا- مدیر کل راه آهن خراسان گفت: در هشت ماه سال جاری، 200 هزار تن محموله صادراتی در ایستگاه شهید مطهری این اداره کل بارگیری و از طریق مرز ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج برابر افزایش داشته است.

محمد هادی ضیایی مهر روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا دلایل افزایش صادرات از ایستگاه مزبور را بهبود زیرساخت ها از قبیل توسعه خطوط تخلیه و بارگیری، توسعه سکوها برای تسریع در بارگیری، احداث ساختمان اداری برای استقرار بازرگانان و سازمان های مرتبط با حمل و نقل و افزایش ظرفیت بارگیری همزمان از 30 دستگاه واگن به 150 دستگاه ذکر کرد.
وی با بیان اینکه 37 درصد از کل صادرات ریلی کشور از ایستگاه راه آهن شهید مطهری انجام می شود افزود: عمده کالای صادراتی از این ایستگاه، سیمان با 75 درصد محصولات صادراتی بوده که اغلب به ازبکستان صادر شده است.
وی اظهار داشت: کشورهای ترکمنستان و تاجیکستان از دیگر مقاصد صادرات سیمان کشور می‌ باشند.
ضیایی مهر با بیان اینکه 43 درصد صادرات کشور از طریق پایانه ریلی سرخس به کشورهای آسیای مرکزی از ایستگاه راه آهن شهید مطهری این اداره کل بارگیری شده است گفت: این ایستگاه در میان دیگر ایستگاه های باری خراسان رضوی نظیر مشهد، تربت حیدریه، سرخس و لطف آباد، بیشترین سهم را در بارگیری کالاهای صادراتی به کشورهای آسیای مرکزی داشته است.
وی جایگاه پایانه ریلی سرخس در شمال شرق کشور را بسیار مهم دانست و افزود: طی هشت ماه امسال 83 درصد از ترانزیت ریلی کشور از مرز ریلی سرخس انجام شده است.
ایستگاه راه آهن شهید مطهری تا ایستگاه راه آهن مشهد 44 کیلومتر و تا پایانه ریلی سرخس 152 کیلومتر فاصله دارد.
جا به جایی ریلی کالا بین خراسان رضوی و کشورهای آسیای مرکزی طی نیمه نخست امسال یک میلیون و 254هزار تن کالای صادراتی، وارداتی و ترانزیتی بود که نسبت به مدت مشابه پارسال 57 درصد افزایش داشته است.