تاریخ درج مطلب:1396/03/22 ساعت:09:13:44 تعداد بازدید: 246

صادرات به قطر؛ شتاب ترک ها، تلاش های محدود ایران

در حالی که صادرات محموله های میوه، گوشت و برخی دیگر از مواد غذایی از ایران به قطر اجرایی شده است، مسئولان بخش خصوصی نسبت به عدم حمایت دولتی و بی میلی قطری ها انتقاد دارند.

علاوه بر آن اخبار حکایت از آن دارد که ترک ها با سرعت بسیار بیشتری محصولات خود را روانه قطر کرده اند.دیروز رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس از ارسال اولین محموله غذایی به‌صورت هوایی از شیراز به دوحه خبر داد. به گزارش تسنیم، همت با توضیح این که روزانه ۱۰۰تن میوه و تره‌بار به قطر صادر می‌شود ادامه داد: باید از فرصت پیش‌آمده برای توسعه صادرات استفاده کنیم و از این رو آمادگی داریم مصالح ساختمانی را از شیراز و با هماهنگی با بندر بوشهر به کشور قطر صادر کنیم. علاوه بر آن خبرگزاری فارس نیز به نقل از پوریان، رئیس مجمع ملی صادرکنندگان دام زنده اعلام کرد: طی دو روز گذشته در دو فقره 2 هزار و 700 لاشه و هزار و 700 لاشه گرم به قطر فرستاده شده که به طور متوسط با وزن 15 کیلوگرم، رقمی حدود 66 تن می‌شود و قرار است تا 6 هزار لاشه دیگر تا هفته آینده به قطر ارسال شود. او همچنین از صادرات هزار و 200 رأس گوسفند زنده از طریق هواپیما به کشور عمان خبر داد و گفت: البته تمام این دام و لاشه‌ها از خارج از ایران تأمین و صادر می‌شود.علاوه بر آن سخنگوی شرکت ایران ایر نیز خبر داد: تاکنون ۵ فروند هواپیما حامل مواد غذایی نظیر میوه و سبزیجات به قطر ارسال شده که وزن هرکدام از این محموله‌ها حدود ۹۰ تن است. یک هواپیمای دیگر نیز به زودی ارسال خواهد شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، نوش‌آبادی افزود: «تا زمانی که تقاضا (از سوی قطر) وجود داشته باشد، ما به ارسال محموله‌ها ادامه خواهیم داد». پیشتر تسنیم گزارش داده بود که 3 کشتی حامل 350 تن مواد غذایی قرار است یک بندر ایرانی را به مقصد قطر ترک کنند.با وجود ارسال این محموله ها، سرعت و حجم صادرات به قطر مطلوب ارزیابی نمی شود. در این رابطه، رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران عنوان کرد بخش خصوصی برای صادرات محصولات کشاورزی و مواد غذایی به قطر در حجم بالا اعلام آمادگی کرده است اما حمایت‌های دولتی در این زمینه صورت نگرفته است، چراکه قطری‌ها استقبال چندانی نکرده‌اند که وابستگی زیادی به محصولات ایران پیدا کنند. زرگران در گفتگو با ایسنا افزود:‌ انتظار بخش خصوصی ایران این بود که حجم زیادی از اقلام مورد نیاز قطر را تامین کند و برای واردات حجم بالای محصولات ایران استقبال زیادی از طرف قطر صورت بگیرد اما توافقی بین دولت‌ها برای توسعه روابط تجاری اتفاق نیفتاده است.
در همین حال فارس به نقل از خبرگزاری آناتولی خبر داد که ترکیه توانست به سرعت و از طریق حمل و نقل هوایی نیازهای فوری قطر را تأمین کرده و عملاً‌ در این زمینه از ایران سبقت بگیرد. فروشگاه‌های قطر اعلام کرده‌اند که ترکیه محصولات غذایی و مایحتاج روزانه مردم این کشور را تأمین کرده است.