تاریخ درج مطلب:1397/07/25 ساعت:13:45:15 تعداد بازدید: 175

خیز روسیه برای حذف دلار از تجارت با انگلیس

اگر چه ایران بیش از هر کشوری طی سال های اخیر، هدف تحریم های بی سابقه آمریکا قرار گرفته است، اما گویا تحرک کشورهای دیگری همچون روسیه که چند سالی است مغضوب غرب و آمریکا شده، در خصوص رهایی از وابستگی به دلار، این روزها بیش از پیش شدت گرفته است.

به طوری که رسانه های روسی از طرح دولت این کشور برای حذف حداکثری دلار از اقتصاد روسیه خبر دادند.به گزارش فارس به نقل از راشاتودی، دولت روسیه همان طور که در ماه اکتبر اعلام کرده بود، هم اینک در حال کار روی جزئیات حذف دلار از اقتصاد خود است. بخش اصلی این طرح افزایش بازدهی مالی برای صادر کنندگان روس است که از روبل به جای دلار استفاده می‌کنند. این صادرکنندگان به احتمال زیاد با مشوق‌هایی نظیر معافیت مالیاتی و دیگر محرک‌ها برای کنار گذاشتن دلار روبه رو خواهند بود. هم اکنون وزارتخانه‌های اقتصاد، بازرگانی و بانک مرکزی روسیه در حال کار روی جزئیات این طرح هستند. مقامات روسی پیشتر گفته بودند این طرح به معنای ممنوع شدن استفاده از دلار در این کشور نخواهد بود بلکه شامل اقداماتی می‌شود که شرکت‌ها را بر آن خواهد داشت تا به جای دلار از ارز ملی این کشور استفاده کنند. مویسیف افزود: بانک مرکزی روسیه به سمت کاهش بازدهی مالی وام‌های دلاری در مقایسه با وام‌هایی بر مبنای روبل خواهد رفت.

حذف دلار از معاملات روسیه و انگلیس کلید خورد

در این حال، نماینده تجاری روسیه در انگلیس در اظهاراتی با بیان این که بنابر ضرورت سیاسی و اقتصادی باید معامله با واحد پول آمریکا را کنار گذاشت، گفت: شرکت های روسی و انگلیسی می توانند معامله های خود را با روبل و پوند انجام دهند.به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از راشاتودی، وی تاکید کرد که شرکت‌های روسی معامله کننده با انگلیس می‌توانند برای نقل و انتقال های مالی خود، در صورت لزوم از پوند استفاده کنند. آبراموف افزود: «پوند انگلیس مثل دلار آمریکا و یورو آزادانه قابل تبدیل است». وی توضیح داد که شرکت‌های روسی به راحتی می‌توانند حسابی با پوند در یک بانک روسی یا خارجی باز کنند. حتی می توانند از مرکز فروش سهام و اوراق بهادار پوند دریافت کنند. با این حال، به نظر می رسد هنوز استفاده از روبل در معاملات برای شرکت‌های انگلیسی راحت نیست چون هیچ حسابی به روبل در انگلیس وجود ندارد و بانک ها از میزان ثبات این پول روسی خبر ندارند.

تجلیل پوتین از اقدامات ضد تحریمی رئیس بانک مرکزی روسیه

از سوی دیگر، خبرگزاری ها از تمجید ولادیمیر پوتین از 78 نفر در این کشور خبر دادند که نام رئیس کل بانک مرکزی روسیه نیز در آن دیده می شود. به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، این تجلیل از «الویرا نبیولینا» به دلیل توسعه و تقویت سیستم بانکی روسیه با وجود تحریم های گسترده غرب و آمریکا بوده است. چرا که او توانست با وجود بسته های تحریمی پی در پی آمریکا علیه روسیه، تورم در این کشور را به میزان قابل توجهی کنترل کند و اجازه ندهد تحریم های آمریکا تاثیر چندانی بر وضعیت مردم داشته باشد.