تاریخ درج مطلب:1397/03/29 ساعت:10:15:45 تعداد بازدید: 39

خبرهای غیررسمی از توقف واردات کالاهای غیرضروری با ارز 4200 تومانی

خبرها حکایت از آن دارد که دو سه روزی است، تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به برخی کالاهای وارداتی و متقاضیان متوقف شده و دولت قرار است که سیستم جدید ارزی را پیاده‌سازی کند.

چرا که اقدام دولت برای تامین ارز واردات آن هم با دلارهایی که منابع ملی و ذی‌قیمت کشور به شمار می‌روند، انتقادهای زیادی را در پی داشته است.در این راستا، یک مقام مسئول در نظام بانکی، در گفت وگو با خبرگزاری مهر گفت که تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به بسیاری از کالاهای وارداتی متوقف شده است.وی افزود: اکنون شعب بانکی، درخواست‌های محدودی را بابت تامین ارز با دلار ۴۲۰۰ تومانی می‌پذیرند و روند بسیار کند شده است. البته این حرکت مثبتی از سوی دولت به شمار می‌رود، اگرچه اما و اگرهای بسیاری دارد و به طور قطع، ممکن است رانت را هم به دنبال داشته باشد.در این حال، برخی منابع بانکی نیز از سیستم جدید ارزی دولت برای واردات خبر داده و گفتند که قرار است تامین ارز کالاهای غیرضروری کشور از این پس با دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت نگیرد و به ارز متقاضی واگذار شود. یعنی همان ارزی که صادرکنندگان با ارزش دار کردن اظهارنامه خود، آن را رقم می زنند. اگرچه مبنای این نرخ هم همان نرخ ۴۲۰۰ تومان است اما به هر حال ارزش اظهارنامه صادراتی نیز به آن اضافه شده و رقم بالاتری را به ازای هر دلار برای هر یک از واردکنندگان رقم می‌زند. رقمی که احتمالاً ممکن است به پدید آمدن نرخ سوم ارز بینجامد و البته عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی توضیح بیشتری درباره آن داده است.
توضیحات آل اسحاق درباره سیستم جدید ارز
به گزارش فارس، یحیی آل اسحاق درباره نرخ سوم ارز گفت: هم اکنون دو نرخ ارز 3800 تومانی و 4200 تومانی برای واردات کالا وجود دارد که ارز 3800 تومانی به واردات برخی کالاهای اساسی و مواد غذایی (از طریق دادن یارانه) اختصاص می‌یابد و ارز 4200 تومانی به واردات سایر کالاها تعلق می‌گیرد.عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: پیشنهادهایی از سوی وزارت صنعت برای اختصاص ارز حاصل از صادرات به واردات براساس نرخ توافقی مطرح شده که اجرای این سیاست هم برای کنترل بازار ارز در شرایط فعلی درست خواهد بود.وی افزود: دولت اعلام کرده است که ارز حاصل از صادرات فراورده‌های نفتی و پالایشگاهی، پتروشیمی‌‌ها و مواد معدنی و محصولات معدنی فلزی باید حتما به سامانه نیما بازگردد، اما درباره ارز حاصل از صادرات سایر کالاها فعلا جزئیاتی مطرح نشده است. بر این اساس برآورد شده است که ارز حاصل از صادرات خرد حدود 10 تا 15 میلیارد دلار است. لذا براساس پیشنهادی که وزارت صنعت به دولت داده، قرار است این ارز به صورت توافقی بین صادرکننده و واردکننده و از طریق ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی معامله شود.
حذف دلار 4200 تومانی برای لوازم آرایشی
از سوی دیگر رئیس انجمن واردکنندگان لوازم آرایشی و بهداشتی اعلام کرد که هم اینک یک گروه از کالاهایی که نرخ دلار برای وارداتشان تغییر می کند، لوازم آرایشی و بهداشتی است. به گزارش ایسنا، فریبرز گشایشی گفت: هم اکنون کالاهایی چون مواد غذایی و دارو در اولویت بالاتری برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی هستند و انتظار نداریم که به لوازم آرایشی و بهداشتی دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص پیدا کند.
ثبت سفارش به‌منظور واردات «خاک برای خواب گربه» و «سطل آشغال از آلمان» با دلار ۴۲۰۰ تومانی
در همین حال عضو هیئت رئیسه مجلس گفت:‌ به تازگی دو سند به دست ما رسیده که نشان می‌دهد ثبت سفارش‌هایی برای واردات خاک برای بستر خواب گربه و همچنین سطل آشغال از آلمان با دلار ۴۲۰۰ تومانی صورت گرفته است.امیرآبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، اظهار کرد: با توجه به وضعیت دلار و مشکلات ارزی ورود چنین کالاهایی توهین به ملت است. وی افزود: «ما نمایندگان مجلس درخواست اعمال ماده 236 را خواهیم کرد و همچنین تحقیق و تفحص و سوال از وزیر را دنبال می‌کنیم زیرا تمامی مقامات دولتی و غیردولتی دست‌اندرکار باید پاسخ گو باشند.»