تاریخ درج مطلب:1397/04/14 ساعت:10:35:16 تعداد بازدید: 38

ارز 4200 تومانی هنوز به بخشی از مواد اولیه تولید در استان تعلق نگرفته

تولیدکنندگان ناراضی از سیاست های ارزی

رئیس انجمن قطعه سازان استان: تا هفته آینده ارز برای واردات نرسد، قطعه‌سازی استان تعطیل می شود

بعد از بحران‌های ارزی چند ماه اخیر، دولت با تک‌نرخی کردن ارز وعده داد برای تأمین کالاها و مواد اولیه موردنیاز صنعت و دیگر بخش‌ها ارز دولتی 4200 تومانی تخصیص می‌دهد تا تولید و صنعت بیش از این راکد نماند و چرخ آن در مسیر سختی که در پیش گرفته همچنان بچرخد. بعد از گذشت دو ماه یعنی تا ابتدای خرداد ماه بنا بر اطلاعات اعلام شده دولت حدود 12 میلیارد دلار ارز در اختیار واردکنندگان قرارداد اما با وجود این در کنار افزایش افسارگسیخته قیمت برخی کالاها بسیاری از تولید کنندگان از تخصیص نیافتن ارز دولتی برای تامین مواد اولیه گلایه دارند حتی در فهرست منتشر شده دریافت کنندگان ارز تک نرخی نام واحدهای صنعتی و تولیدکننده وابسته به مواد اولیه چندان به چشم نمی خورد و بنا بر اذعان تولیدکنندگان استان اگر این روند ادامه یابد تعطیلی واحدهای تولیدی و بیکاری کارگران بی شمار این صنایع دور از انتظار نیست.

این کارخانه در شرف تعطیلی است

مدیرعامل شرکت مهتا رنگ توس که صاحب یکی از کارخانه‌های فعال در عرصه تولید پوشاک در استان است؛ با گلایه از سیاست های ارزی دولت به خراسان رضوی گفت: کارخانه ما در حال تعطیلی است و از ابتدای سال به هیچ‌کدام از سفارش‌های مواد اولیه ما ارز تخصیص داده نشده است.
رضا رخصت افزود: کارخانه ما از کشورهای هند، ترکیه و چین مواد اولیه و نخ وارد می‌کند اما از ابتدای سال چندین مورد ثبت سفارش انجام داده ایم اما دلاری به ما تخصیص نیافته است.

چرا ارز به جای تولیدی سر از بازار در می‌آورد؟

وی ادامه داد: شما اگر به فهرستی که بانک مرکزی داده است نگاه کنید متوجه می‌شوید که به‌طور مثال شخصی که یک اتاق سه در چهار در بازارچه ای در قم دارد 4 میلیون یورو ارز گرفته است اما اسمی از واحدهای تولیدی در فهرست دریافت کنندگان ارزهای تخصیص‌یافته وجود ندارد. درحالی‌که شرکت مهتا رنگ توس بیش از 30 سال سابقه دارد و 150 نفر نیرو در آن مشغول هستند و به دلیل تخصیص نیافتن ارز در شرف تعطیلی است.

مواد نداریم وزیر می‌خواهد چه چیزی را افتتاح کند!

رخصت تأکید کرد: درحالی‌که کارخانه ما هیچ مواد اولیه‌ای برای تولید ندارد و خط تولیدش تعطیل‌شده قرار است وزیر تعاون طی روزهای آینده بیاید و واحد جدید کارخانه ما را افتتاح کند واقعاً در این وضعیت آقای وزیر چه چیزی را می‌خواهد افتتاح کند؟ مدیرعامل مهسا رنگ توس می‌گوید: هیچ حساب‌وکتابی در پرداخت ارز وجود ندارد و هیچ نظارتی هم صورت نمی‌گیرد. درحالی‌که واحدهای تولیدی وابسته به مواد اولیه در حال تعطیل شدن هستند کسانی و افرادی که هیچ فعالیت تولیدی ندارند میلیون‌ها یورو ارز گرفته‌اند. درحالی‌که باید دولت وضعیت واحدهای تولیدی متقاضی را بررسی کند که این متقاضی اساسا تولیدی دارد؟ آیا تولید آن وابسته به مواد اولیه است یا خیر؟ بعد برای تأمین مواد اولیه خود برای شش ماه به او ارز بدهند. رخصت می‌افزاید: چند ماه است ثبت سفارش کردیم و منتظر هستیم که ارز به ما بدهند. اما می‌گویند اگر برای هر یورو هزار تومان بیشتر بدهید ارز به شما داده می‌شود ما قبول نمی‌کنیم آن‌ها هم می‌گویند پس منتظر بمانید.

مواد اولیه قطعه سازان در فهرست ممنوعه

رئیس انجمن قطعه سازان استان نیز در خصوص وضعیت کنونی واحدهای قطعه ساز استان و مشکلات آن ها برای تامین مواد اولیه تولید از خارج کشور گفت : حدود 16 هزار نفر در صنعت قطعه‌سازی استان فعال هستند و بیشتر این واحدها که تولیداتشان وابسته به تامین مواد اولیه از خارج کشور است یا ارزی برای واردات مواد اولیه دریافت نکرده‌اند یا اگر هم دریافت کرده‌اند تنها 10درصد نیازشان بوده است. با این وصف اگر تا هفته آینده ارز موردنیاز واحدهای قطعه ساز تأمین نشود همه واحدهای قطعه‌سازی تعطیل خواهند شد.
شکور زاده بابیان این که بخش عمده مواد اولیه موردنیاز صنعت قطعه‌سازی در فهرست 1400 کالای ممنوعه وارداتی قرارگرفته‌اند، افزود: مواد اولیه موردنیاز ما در گروه چهارم کالاهای وارداتی یعنی کالاهای ممنوعه قرارگرفته‌ است .درحالی‌که این مواد در کشور تولید نمی‌شوند و الزاما باید وارد شوند.
وی ادامه داد :وقتی ما واردات مواد موردنیاز را در سامانه ثبت سفارش درج می‌کنیم اعلام می‌شود این کالا در گروه چهارم واردات است اما وزارت صنعت می‌گوید این کالاها در گروه دوم هستند .سازمان توسعه تجارت هم که متولی ثبت سفارش است می‌گوید باید وزارت صنعت و معدن فهرست‌ها را اصلاح و ابلاغ کند تا به شما ارز تخصیص دهیم .این رویه حدود 20 روز است که ادامه دارد و به نتیجه‌ای نرسیده ایم. از سویی در جلسه‌ای که هفته گذشته با معاون بانک مرکزی داشتیم قول دادند درصورتی‌که فهرست کالاها اصلاح شود و مواد موردنیاز ما در گروه کالاهای دوم قرار بگیرد ارز به ما داده خواهد شد اما هنوز این فهرست در میان وزارت صنعت و سازمان توسعه تجارت دست به دست می شود .

مواد داخلی به قیمت دلار 8 هزارتومانی

رئیس انجمن قطعه سازان استان مشکل عمده دیگر قطعه سازان را گران شدن مواد اولیه تولید داخل دانست و گفت: در کنار این بحران ارزی ابتدای سال مواد اولیه‌ای را که از پتروشیمی‌ها هفت هزار تومان خریداری می‌کردیم امروز مجبور هستیم 15 هزار تومان خریداری کنیم. شرکت فولاد مبارکه قیمت ورقه‌های فولادی خود را دو برابر کرده است. آلومینیوم که ابتدای سال هفت هزار تومان خریداری می‌کردیم امروز به 15 هزارتومان و مسی که 30 هزار تومان خریداری می‌کردیم امروز به 60 هزار تومان رسیده است. درواقع این مواد اولیه که توسط شرکت‌های وابسته به دولت تولید می‌شوند هم به قیمت ارز آزاد هشت هزارتومانی به قطعه سازان فروخته می‌شود که اگر ارز دولتی اختصاص یابد می توان گفت واردات همین مواد اولیه برای قطعه ساز در شرایط کنونی بسیار به‌صرفه‌تر است.

مواد پتروشیمی در انبارهای بازار تهران چه می‌کنند؟

مدیرعامل شرکت کالا کودک توس که اولین و تنها واحد تولیدکننده محصولات پلاستیکی و بهداشتی کودک در استان است، نیز در این باره گفت: شرکت ما شامل پنج واحد تولیدی با 700 نفر نیروی کار است که تقریباً وابستگی کامل به مواد اولیه پتروشیمی دارد موادی که 20 درصد آن تنها از داخل کشور تأمین می‌شود و دیگر مواد بهداشتی و پلاستیکی مربوط به تولیدات کارخانه را باید از خارج کشور تأمین کرد.
علیرضا دربان ثانی مشکل اصلی واحد تولیدی خود را تامین مواد اولیه پتروشیمی عرضه‌شده در بورس دانست و ادامه داد: مواد اولیه خیلی کم در بورس عرضه می‌شود و برای ما سؤال است وقتی تقاضا برای یک مواد اولیه حدود 30 هزار تن است چرا فقط 10 هزار تن در بورس عرضه می‌شود؟ چه کسانی این مواد را خریداری می‌کنند؟ آیا پتروشیمی ایران خارج از بورس هم مواد اولیه می‌فروشد؟ اگر نمی‌فروشد پس این‌همه مواد پتروشیمی چگونه سر از انبارهای یک بازار در تهران درمی‌آورد؟ جالب این جاست که این 10 هزار تن ارائه‌شده هم‌دست واحدهای تولیدی نمی‌رسد. لذا امروز ما شاهد سایه سنگین تحریم‌های داخلی هستیم تا تحریم‌های خارجی . پتروشیمی‌های داخلی به ما مواد موردنیاز را نمی‌دهند ارز هم برای واردات 80 درصد دیگر مواد اولیه مورد نیاز تولید اختصاص نمی یابد.در این مدت البته 50 درصد ارزی که برای واردات مواد اولیه درخواست کرده ایم اختصاص یافته و تا حدی از عملکرد دولت در خصوص تخصیص ارز واردات راضی هستیم .طبیعی است تا زمانی که ارز دولتی بگیریم دلیلی برای گران‌فروشی یا کاهش تولید نداریم.

ریال گرفته‌اند اما دلاری نداده‌اند

مدیرعامل شرکت نما پوشش نیز که تولیدکننده انواع مصالح ساختمانی مانند گچ برگ است در خصوص تامین بخشی از مواد اولیه تولید از خارج کشور و مشکلات ارزی آن گفت: بیش از دو ماه است که درخواست و ثبت سفارش داده‌ایم و هفته پیش هم معادل ارزش ریالی آن را از ما دریافت کرده‌اند اما هنوز ارزی دریافت نکردیم.
استادی بابیان این که فقط 20 درصد مواد اولیه این کارخانه از خارج کشور تأمین می‌شود توضیح داد: با توجه به این که کارخانه نما پوشش مواد اولیه خود را از داخل کشور تأمین می‌کند و تقریباً یک کارخانه صادراتی است زیاد تحت تأثیر فضای موجود ارز قرار نگرفته است ولی واحدهایی که وابسته به ارز و مواد وارداتی هستند و فروششان فقط در داخل است به شدت تحت‌فشار شرایط ارزی موجود قرارگرفته‌اند. درواقع امروز بزرگ‌ترین ضربه‌ای که به واحدهای تولیدی وارد می‌شود این است که ثباتی در شرایط اقتصادی و تولیدی وجود ندارد و تولیدکننده نمی‌تواند برای سال آینده و حتی ماه‌های آینده خود برنامه‌ریزی کند.

غیر تولیدی‌ها ارز 4200 می‌گیرند و 8000 می‌فروشند

مدیرعامل شرکت شاخص که واحد تولیدکننده انواع سم پاش و لوازم کشاورزی در استان است بابیان این که این شرکت هم اکنون با 50درصد توان خود در حال فعالیت است گفت: 30درصد مواد اولیه موردنیاز این کارخانه از خارج کشور تأمین می‌شود و از ابتدای سال هم درخواست‌های ما برای دریافت ارز به نتیجه‌ای نرسیده است. موسوی بیشترین مشکل واحدهای تولیدی را نبود نقدینگی برای تهیه ارز دانست و گفت: دولت بخشنامه‌های خود را بدون هماهنگی با بخش خصوصی و صادرکنندگان صادر کرد و صادرکنندگان زیر بار این بخشنامه‌ها نرفتند. به همین دلیل ارز ،کمیاب و گران شد. درگذشته بر اساس جوازها و پروانه‌های تولیدی ها به واحدها ارز تخصیص می یافت اما از وقتی کارت‌های بازرگانی هوشمند شده‌اند هرکسی هر نوع کالایی را بدون ضابطه و بدون کاربری برای واحد خودش وارد می‌کند و به واحدهای دیگر به ارز هشت هزارتومانی می‌فروشد.

نویسنده : مسعود حمیدی