تاریخ درج مطلب:1396/11/11 ساعت:11:34:22 تعداد بازدید: 104

در همایش فرصت های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین مطرح شد:

تحقق سرمایه گذاری 2.3 میلیارد دلاری و هدف گذاری تجارت 50 میلیاردی

دیروز سومین همایش فرصت‌های بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و چین برگزار شد که طی آن چشم انداز تجاری ایران و چین برای سال جاری میلادی 50 میلیارد دلار اعلام شد.

معاون وزیر اقتصاد از سرمایه گذاری 2.3 میلیارد دلاری چینی ها در ایران بعد از سال ٩٢ خبر داد. سفیر چین و مقامات بخش خصوصی هم از رفع مشکلات بانکی ایرانیان در چین خبر دادند.به گزارش مهر، محمد خزاعی، معاون وزیر اقتصاد در این همایش گفت: مجموع تجارت ما با چین در سال ۲۰۱۷ حدود ۲۲ درصد افزایش داشته است و اولین قرارداد بزرگ مالی بین ایران و یک موسسه مالی چین به مبلغ ۱۰ میلیارد دلار امضا شد. خزاعی افزود: حدود ۱۱ میلیارد دلار پروژه های ایرانی برای تامین مالی به چین معرفی شده‌اند. به گفته وی، از اواخر سال 1392 تا دی ماه ۱۳۹۶ در حوزه سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم شرکت‌های چینی در ایران بوده است. به گفته وی، این در حالی است که سرمایه‌گذاری مستقیم شرکت‌های چینی از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۲ فقط ۱۱۰ میلیون دلار بوده است.
در این همایش، سفیر چین در ایران هم گفت: مشکل افتتاح حساب بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی که قبلا در چین اقامت و فعالیت بازرگانی داشتند در آینده نزدیک به طور کامل حل می شود. به گزارش تسنیم، هانگ سن افزود: این دسته از ایرانیان یا حساب بانکی دارند یا اگر حساب بانکی شان مسدود شده به سرعت باز می شود اما حساب بانکی آن هایی که کوتاه مدت به چین سفر می کنند هنوز باز نشده است.
به گزارش ایسنا، شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران هم گفت: با تلاش و همت چین، جاده ابریشم در حال احیاست و تاکنون ۶۷ کشور دنیا به اتاق بازرگانی ابریشم پیوسته‌اند که ایران نایب‌رئیسی این اتاق را بر عهده دارد. عسکراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و چین هم گفت: سال ۲۰۱۷ حجم مبادلات تجارت ایران و چین به حدود ۴۰ میلیارد دلار نزدیک شد که این میزان را در سال ۲۰۱۸ حدود ۵۰ میلیارد دلار هدف گذاری کردیم.