تاریخ درج مطلب:1397/09/17 ساعت:13:27:19 تعداد بازدید: 195

در جلسه شورای گفت و گوی استان مطرح شد:

انتقادهای داغ از بخش کشاورزی

در جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در استان با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، انتقادهای داغی از پایین بودن بهره وری در بخش کشاورزی استان و کشور انجام و مسئولان بخش کشاورزی دفاع های منطقی در خصوص دلایل آن ارائه کردند و راه برون رفت از این وضعیت نیز افزایش اعتبارات بخش کشاورزی در بودجه بیان شد.

به گزارش خراسان رضوی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی و ایران، پنج شنبه گذشته در جلسه شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت استان که با حضور رئیس و اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در سالن جلسات اتاق بازرگانی مشهد برگزار شد، با ارائه آمارهایی از وضعیت کشاورزی کشور اظهار کرد: برخلاف ادعاها، بخش کشاورزی در سال‌های گذشته مظلوم واقع‌شده و حرکت و سیاست‌های کلی دولت مؤید این موضوع است.غلامحسین شافعی با اشاره به میزان صادرات تولیدات کشاورزی کشور، یادآور شد: آمار و ارقام، نشان‌دهنده آن است که باوجود وسعت بالاتر زمین‌های کشاورزی ایران نسبت به کشورهایی مانند کره جنوبی و مالزی، میزان صادرات کشاورزی ایران قابل‌مقایسه با این کشورها نیست.وی همچنین به موضوع نبود برنامه‌ریزی و بی‌توجهی به ظرفیت ها در صنایع تبدیلی اشاره کرد و گفت: با توجه به میزان کشت گوجه‌فرنگی در کشور، ظرفیت تولید رب گوجه‌فرنگی در ایران حدود 700 هزار کیلوگرم در سال است درحالی‌که تعداد کارخانه‌های تأسیس‌شده برای تولید رب گوجه‌فرنگی در کشور معادل تولید سالانه 2.5 میلیون تن رب گوجه‌فرنگی است یعنی سه برابر ظرفیت تولید رب گوجه‌فرنگی در کشور، کارخانه تأسیس‌شده و به همین دلیل است که این واحدها تنها با 30 درصد ظرفیت خود مشغول کار هستند.در ادامه رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان ، آمار سازی را یکی از مشکلات بخش کشاورزی بیان کرد و افزود: متأسفانه مدیران ما می‌خواهند تحت هر شرایطی برای دستگاه‌ها آمار درست کنند و وزارت کشاورزی نیز از این موضوع مستثنا نیست.حسن حسینی به کشت گندم در کشور اشاره کرد و گفت: هرساله شاهدیم که برای تعیین قیمت خرید تضمینی گندم در کشور بین دولت، مجلس و بخش خصوصی بحث مفصلی می‌ شود و هیچ‌کس از قیمت تعیین‌شده راضی نیست، درحالی‌که قیمت جهانی گندم از قیمت داخل کشور پایین‌تر است. آیا بهتر نیست به جای کشت گندم محصولاتی بکاریم که ارزش‌افزوده بالاتری داشته باشد؟وی با اشاره به شرایط بحران آب در دشت‌های استان، افزود: چرا باید در دشت تربت‌جام که با بحران آب مواجه است، محصول آب بری مانند خربزه کاشته شود؟ آیا واقعاً محصول جایگزینی برای کشت در دشت وجود ندارد؟

اشتغال جدید در بخش کشاورزی، غارت منابع کشور است

در ادامه رئیس کمیسیون اقتصادی اتاق بازرگانی استان به توافق‌نامه بین وزارت جهاد کشاورزی و سازمان برنامه و بودجه مبنی بر تأمین اعتباری معادل 18 هزار میلیارد تومان برای ایجاد 89 هزار شغل در بخش کشاورزی اشاره و اظهار کرد: عموم کشورهای دنیا از ایجاد اشتغال در بخش کشاورزی گذر کرده‌اند؛ زیرا ایجاد اشتغال در این بخش یعنی تشدید فشار بر منابع طبیعی مانند آب‌وخاک کشور.محمد بحرینیان بابیان این که قدر مطلق اشتغال در بخش کشاورزی هم اکنون نسبت به سال 1335 بیش از یک‌میلیون نفر افزایش داشته است، افزود: هدف‌گذاری برای ایجاد 89 هزار شغل دیگر در این بخش اگر مبالغه نباشد؛ غارت منابع زیر زمینی است.

مشکل نوع کشت نیست؛ بلکه کمبود فناوری است

در ادامه جلسه رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در دفاع از عملکرد این سازمان، گفت: مشکل در نوع کشت‌ها نیست بلکه مشکل در ضعف فناوری و صنعت در بخش کشاورزی است. به‌طور مثال کشت خربزه در یک هکتار فضای باز و 10 هزار مترمکعب مصرف آب، 12 تن محصول می‌دهد درحالی‌که همین مقدار زمین در گلخانه با مصرف آبی 4 هزار مترمکعبی، 100 تن محصول به بار می‌آورد.مجتبی مزروعی با اشاره به افزایش کشت گلخانه ای در استان به کاهش 80 درصدی استفاده از سموم در بخش کشاورزی استان در سه سال گذشته اشاره کرد و افزود: در بیشتر بخش‌های کشاورزی استان علاوه بر این که سطح زیر کشت کاهش پیدا کرده، میزان تولید محصولات کشاورزی افزایش داشته است.وی ادامه داد: پایین بودن صادرات بخش کشاورزی به این دلیل است که در بخش صنایع تبدیلی و بسته‌بندی سرمایه‌گذاری نکردیم. از سویی تسهیلاتی که برای توسعه کشت گلخانه‌ای ارائه می‌شود با نرخ 15 درصد است. سود تسهیلات صنایع تبدیلی نیز 18 درصد است.

اشتغال جدید یعنی کسب و کار نوین در بخش کشاورزی نه سنتی

در ادامه معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به سخنان بحرینیان گفت: منظور از اشتغال در بخش کشاورزی این نیست که به‌صورت سنتی زمین و محصول جدید ایجاد کنیم؛ درواقع، در کسب‌وکارهای نوین کشاورزی اشتغال افزایش می‌یابد و در بخش سنتی اشتغال کم می‌شود.
علی‌اکبر مهر فرد افزود: با سرمایه‌گذاری در بخش آب‌وخاک در سال‌های اخیر ، بهره‌وری آب از 36 درصد به 44 درصد رسیده است.در ادامه این جلسه، نایب‌رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، گفت: در برنامه ششم توسعه اعلام ‌شده که علاوه بر بانک کشاورزی دیگر بانک‌ها 15 درصد تسهیلات خود را به بخش کشاورزی اعطا کنند، چقدر این برنامه محقق شده است؟ جز این که وام‌ها را به اسم بخش کشاورزی به دیگر بخش‌ها می‌دهند.جلال محمود زاده به دخالت‌های وزارت صمت در تنظیم بازار اشاره کرد و افزود: با این که تنظیم بازار به وزارت کشاورزی واگذار شده اما وزارت صنعت، معدن و تجارت هنوز به تنظیم بازار چسبیده است و آن را رها نمی‌کند.وی همچنین با اشاره به پایین بودن بهره‌وری در بخش کشاورزی، گفت: در جلسه‌ای مدیری از مجموعه‌های جهاد کشاورزی افتخار می‌کرد که امسال مقداری هندوانه با کیلویی 500 تومان به امارات صادر کرده است. این موضوع جای افتخار دارد؟ درحالی‌که برای هر 10 کیلو هندوانه باید 300 لیتر آب مصرف کنیم، این واقعاً جای افتخار دارد؟ این مدیر را باید دار زد. در این نشست، رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس هم بابیان این که مسئله آب چالش اصلی و زعفران مزیت نسبی خراسان رضوی است، افزود: بخش کشاورزی کشور در مرحله گذار است و طبیعی است که نیروی کار در مزارع کاهش پیدا ‌کند. لذا باید به سمت صنایع تبدیلی و بسته‌بندی بخش کشاورزی حرکت کنیم.احمد کیخا، به موضوع تعیین قیمت خرید تضمینی گندم نیز اشاره کرد و ادامه داد: در جلسات اخیری که با متولیان بخش در کمیسیون کشاورزی برگزار شد، با عدد و رقم اعلام کردند که قیمت گندم حدود 1700 و 1800 تومان است اما در مملکت تصمیمات فردی اتخاذ می‌شود و نمی‌دانیم این قیمت 1600 تومان بر اساس کدام منطق و ادله تعیین‌شده است؟ به همین دلیل است که نمایندگان مجلس اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا معتقدند که باید با دولت برخورد شود.وی تصریح کرد: وزیری را که می‌دانیم حداقل در موضوع تعیین قیمت گندم مقصر نیست، ولی به دلیل این که زیر بار این ظلم رفته است استیضاح می‌کنیم. اگر لازم باشد برای دفاع از حقوق کشاورزان از رئیس‌جمهور هم سؤال خواهد شد.نماینده مردم زابل در مجلس در خصوص بحران مشهد نیز گفت: چند سال پیش وزارت نیرو در شورای عالی آب کشور، طرحی را ارائه و اعلام کرد سالانه 50 میلیون نفر روز گردشگر وارد مشهد می‌شود. در آن جلسه اعلام شد که برای حل بحران آب مشهد 123 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. این اعتبار باید از هزینه عمومی کشور تأمین شود. بنده در آن جلسه اظهار کردم به‌جای این کار اگر از 50 میلیون نفر روز گردشگری که وارد مشهد می‌شود تنها 100 تومان برای هزینه آب دریافت شود، این اعتبار تأمین می شود.

درخواست حمایت بودجه از بخش کشاورزی

در این جلسه سرپرست استانداری خراسان رضوی نیز با ارائه آماری از وضعیت تولیدات کشاورزی استان، به انتقادهای مطرح شده در خصوص برنامه‌های دولت در بخش کشاورزی واکنش نشان داد و گفت: اگر همه کنار هم قرار نگیریم و باهم برای حل مسائل جامعه و خدمت مناسب به مردم حرکت نکنیم، به نتیجه‌ای نخواهیم رسید.قربان میرزایی از اعضای کمیسیون کشاورزی و آب مجلس خواست به این استان با توجه به شرایط و موقعیت و حساسیت‌های آن توجه بیشتری داشته باشند. وی ادامه داد: انتظار است در حوزه آبیاری تحت‌فشار و نیز توسعه کشت گلخانه‌ای با در نظر گرفتن منابع ویژه برای توسعه و حمایت از این حوزه کمک شود.

دفاع آب از کشاورزی؛ به جای اعتبار آب به کشاورزی اعتبار بدهید

در این نشست، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان به دفاع از سخنان رئیس سازمان جهاد کشاورزی پرداخت و گفت: تشکل‌های کشاورزی استان خوب عمل می‌کنند و امروز ما در استان برعکس دیگر استان‌ها می‌دانیم که باید یک میلیارد و 200 هزار مترمکعب اضافه برداشت خود را کاهش دهیم.
محمد علایی افزود: انتظار نداریم که مجلس در قانون بودجه به اعتبارات آب اضافه کند، بلکه انتظار داریم به اعتبارات بخش کشاورزی برای توسعه کشت گلخانه‌ای افزوده شود. البته باید این تضمین کسب شود که با توسعه کشت گلخانه‌ای میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی کاهش پیدا کند.
وی تصریح کرد: توسعه کشت گلخانه‌ای بدون کاهش پروانه‌های آب، بحران آب استان را تشدید خواهد کرد زیرا در آبیاری سنتی 20 درصد آب منجر به تغذیه آبخوان‌ها می‌شود اما در آبیاری صنعتی این میزان به صفر می‌رسد.
در این جلسه همچنین، عبدا... حاتمیان نماینده مردم درگز در مجلس، شریعتمداری رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی استان و لبافی رئیس دبیرخانه شورای گفت و گوی استان نیز سخنانی در خصوص وضع کشاورزی استان ایراد کردند.

مسعود حمیدی - روزنامه خراسان