تاریخ درج مطلب:1397/07/03 ساعت:10:26:00 تعداد بازدید: 184

آغاز بزرگ ترین جنگ تجاری تاریخ

مروری بر آسیب های اقتصاد چین و آمریکا در فرایند جنگ تعرفه ها

جنگ تجاری چین و آمریکا با تعرفه آمریکا روی 200 میلیارد دلار کالای چینی وارداتی از آن کشور و نیز تعرفه 60 میلیارد دلاری چین روی کالاهای وارداتی از آمریکا وارد فاز اجرایی شد.

در این حال این سوال پیش می آید که این جنگ تجاری برای اقتصاد دنیا و از جمله کشور ما چه تبعاتی می تواند داشته باشد؟

جنگ سرد اقتصادی آغاز شد

چین و آمریکا که در هفته گذشته، از تصمیم خود برای اعمال تعرفه روی محصولات وارداتی از یکدیگر خبر داده بودند، سرانجام دیروز این تصمیمات خود را عملی کردند. بدین ترتیب آتش جنگ تجاری بین آمریکا و چین که از آن به جنگ سرد اقتصادی یاد می شود با اعمال تعرفه آمریکا روی 200 میلیارد دلار کالای صادراتی چین به آمریکا و متقابلاً اعمال تعرفه چین روی 60 میلیارد دلار کالای صادراتی آمریکا به چین شعله ورتر شد. ترامپ حدود دو ماه قبل گفته بود که آماده است علیه 500 میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه وضع کند. این به معنای اعمال تعرفه آمریکا روی کل واردات آمریکا از چین است.

چرایی اهمیت تحولات تجاری چین و آمریکا

تحولات تجاری چین و آمریکا از آن جا اهمیت دارد که به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، این دو کشور به ترتیب رتبه اول و دوم در بین بزرگ ترین صادرکنندگان دنیا و نیز رتبه دوم و اول در بین بزرگ ترین واردکنندگان دنیا را در سال 2017 به خود اختصاص داده اند. این دو کشور عضو سازمان تجارت جهانی هستند و اعمال تعرفه های تجاری بین این دو کشور، می تواند پایه و اساس تجارت آزاد در دنیا را با تزلزل مواجه کند.از منظری دیگر، آمارهای تجارت خارجی دو کشور نشان می دهد که تراز تجاری به شدت به نفع صادرات چین سنگینی می کند. طبق آمارها، این رقم در سال 2016 در حدود 450 میلیارد دلار به نفع چین بوده است. این رقم در سال 2017 حدود 375 میلیارد دلار تخمین زده شده است.بنابراین شاکله تجارت خارجی دو کشور بیانگر این است که آمریکا یکی از کانون های رشد اقتصادی چین به شمار می رود و اعمال تعرفه ها می تواند رشد اقتصادی چین را با موانعی همراه کند. بنابراین به طور کلی به نظر می‌رسد چین برای جبران افت درآمدهای ارزی خود بیکار نخواهد نشست و احتمالاً تمرکز این کشور در تجارت خارجی به سوی دیگر کشورها و همچنین ظرفیت بازار مصرفی داخلی خود جلب خواهد شد. در این مسیر ایران می تواند یک بازار خوب برای این کشور باشد که ضمن برآوردن نیازهای وارداتی چین می‌تواند به تامین انرژی مورد نیاز آن نیز کمک کند.از سوی دیگر آمریکا می‌تواند با بالابردن دیوار تعرفه ها، به تولید درون این کشور و به ویژه تولیدات کار بر به جای سرمایه محور، کمک کند و این همان خواسته ترامپ است که در مبارزات انتخاباتی، وعده حمایت از اشتغال در این کشور را داده بود. البته این موضوع از منظری دیگر به زیان شرکت های آمریکایی تمام می شود. بر اساس گزارش بلومبرگ، با ادامه یافتن تهدیدات ترامپ زنجیره تامین شرکت های بین‌المللی مختل خواهد شد.

چین برای مذاکره با آمریکا شرط گذاشت

اما در ادامه کنش و واکنش تجاری چین و آمریکا، ترامپ در موضعی تهاجمی، تهدید کرد که اقدام متقابل چین باعث وضع تعرفه‌های جدید روی واردات ۲۶۷ میلیارد دلار دیگر کالای چینی خواهد شد. چین نیز در پاسخ، با این هشدار که تهدیدهای ترامپ برای وضع تعرفه بیشتر، مانع هر گونه مذاکره‌ای خواهد شد، این پیام را مخابره کرد که عملاً چشم‌انداز راه حل کوتاه‌مدت برای جنگ تجاری با واشنگتن از میان رفته است. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دولتی شینهوا چین، دولت این کشور تصریح کرده است که در برای مذاکرات تجاری همیشه باز است اما مذاکرات باید در فضای احترام دوجانبه انجام شود. مذاکرات نمی‌تواند تحت تهدید تعرفه‌ها برگزار شود.

برنامه ایجاد یک میلیون شغل شرکت چینی در آمریکا منتفی شد

اما غائله تجاری چین و آمریکا به سوی شرکت های بزرگ هم راه پیدا کرد. در این زمینه، علی بابا، دومین شرکت بزرگ خرده فروشی در دنیا، به دور جدید جنگ تجاری آمریکا واکنش نشان داد. جک‌ما به عنوان بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت چینی علی‌بابا پیشتر اعلام کرده بود که فعالیت های خود را در ایالات متحده آمریکا گسترش خواهد داد و بیش از یک میلیون شغل در این کشور ایجاد خواهد کرد، اما حالا و به‌خاطر جنگ تجاری میان چین و آمریکا وی گفته است که این وعده در زمان و شرایط دوستی داده شده است و حالا دیگر قابل اجرا نخواهد بود.