تاریخ درج مطلب:1397/12/27 ساعت:09:17:49 تعداد بازدید: 116

انتقادها ازعملکرد سازمان صنعت معدن و تجارت خراسان رضوی

« صمت» همچنان در خواب زمستانی

بعد از نوسانات ارزی ابتدای سال، بخش تولید استان با مشکلات جدی مواجه شد. این موضوع کافی بود تا هرروز شاهد افزایش قیمت کالاها در استان باشیم. این وضعیت باعث انتقاد جدی مردم، استاندار، بخش تولید و حتی بخش قضایی استان به عملکرد سازمان صمت شده است اما رئیس این سازمان، عملکرد آن را در این حوزه قابل دفاع می‌داند.

به گزارش خراسان رضوی، نوسانات ارزی ابتدای سال و تشدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا، فشار سنگینی به بخش صنعت کشور و به‌تبع آن استان وارد کرد، در چنین شرایطی یکی از مقوله‌های اساسی اقتصاد مقاومتی، مدیریت جهادی است. درواقع در این شرایط جنگ اقتصادی، استان و به خصوص بخش صنعت که حدود 40 درصد اقتصاد استان را در اختیار دارد، نیازمند مدیران و مسئولانی است که شب و روز ندانند و بی‌منت و شبانه‌روز در خدمت واحدهای تولیدی و بخش صنعت باشند تا فشارها و سنگلاخ‌های پیش پای آن‌ها را بردارند تا مبادا تحت تأثیر فشارهای جنگ اقتصادی، نان‌آور خانه‌ای بیکار شود.اگرچه بر اساس آمار بیشترین فرصت‌های شغلی ایجادشده امسال در بخش صنعت بوده اما امروز کمتر فعال اقتصادی در حوزه صنعت است که نقدی بر مدیریت بخش صنعت استان نداشته باشد.

ثبت سفارش‌ها و تأمین مواد اولیه

مدیرعامل شرکت کالا کودک توس به عنوان یکی از فعالان اقتصادی، از جمله منتقدانی است که اگرچه نمی‌خواهد انتقاداتش را متوجه مدیران حوزه صنعت استان کند اما وقتی زبان به سخن می‌گشاید و از فشارها برای واردات مواد اولیه و ثبت سفارش‌ها انتقاد می‌کند، شاید مهم‌ترین بخش این انتقادها متوجه مدیران حوزه صنعت استان باشد. علیرضا دربان ثانی در گفت وگو با خراسان رضوی اظهار کرد: در شرایط تحریم و فشارهای اقتصادی، نباید ثبت سفارش‌ها و واردات مواد اولیه‌ای که کارخانه‌دار با هزاران مشکل آن‌ها را تأمین کرده است تا این اندازه زمان‌بر باشد.
تولیدکننده به جای تولید گرفتار بوروکراسی شده است
این فعال صنعتی نمونه استان افزود: بنده تولیدکننده که 24 ساعت وقت خود را در کارخانه سپری می‌کنم که مبادا لحظه‌ای موتور کارخانه خاموش شود و چند صد نفر نیرویی که با ما همکاری می‌کنند بیکار شوند، نباید تا این اندازه درگیر ثبت سفارش واردات مواد اولیه باشم. باید همه انرژی کارخانه‌دار صرف تولید باشد نه این که امشب که به خانه می‌روم نمی‌دانم فردا مواد اولیه به واحد تولیدی بنده می‌رسد یا در گمرک گرفتار می‌شود.

چرا واگن برای صادرات نیست؟

رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان هم در گفت و گو با خراسان رضوی انتقادات خود را درباره مدیریت بخش صنعت استان در حوزه کلان‌تر بیان می کند و معتقد است مدیریت بخش صنعت با حوزه‌های وسیع از تولید و صادرات تا توزیع و نظارت بسیار دشوار است و باید وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت کوچک‌تر شود.
محمدحسین روشنک در گفت وگو با خراسان رضوی انتقادات خود از مدیریت بخش صنعت استان را در قالب سؤالاتی مطرح کرد و گفت: چرا باید بعد از 16 سال هنوز در تأمین واگن برای صادرات با مشکل مواجه باشیم؟ چرا هرروز یک تغییر در بخشنامه‌های صادراتی ایجاد می‌شود؟ چرا برای برگشت ارز حاصل از صادرات، هرروز یک بخشنامه جدید صادر می‌شود؟
وی معتقد است مدیریت سازمان صمت استان به‌عنوان نماینده این وزارتخانه در استان باید پاسخ گوی این سؤالات باشد.

کارنامه استان در حوزه نوسازی و رونق تولید قابل دفاع نیست

رئیس دبیرخانه شورای گفت وگی بخش خصوصی و دولت استان که تقریباً بیشترین تعامل را با بخش خصوصی و دولت استان دارد نیز در خصوص عمده‌ترین خواسته‌ها و انتقادات بخش خصوصی از سازمان صمت استان به خراسان رضوی گفت: مهم‌ترین گلایه بخش خصوصی در حوزه صادرات و متزلزل بودن بخشنامه‌های امسال بوده است. از سویی گلایه‌هایی در خصوص نحوه صدور مجوزها و نیز تخصیص یارانه‌های تولید بارها از سوی فعالان بخش خصوصی در شورای گفت وگوی استان مطرح‌شده است.علی‌اکبر لبافی بابیان این که در حوزه بازسازی صنایع استان از 332 طرح ثبت‌شده تنها 14 طرح موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند، به طرح‌های نوسازی استان نیز اشاره کرد و گفت: از 703 طرح رونق تولید استان تنها 221 طرح موفق به دریافت تسهیلات شده‌اند. درواقع کارنامه استان در این حوزه قابل دفاع نیست.

انتقاد نماینده مجلس از مدیریت سازمان صمت استان

چندی پیش نیز جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مردم تربت‌جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی در انتقاد از مدیریت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان در گفت وگو با قدس آنلاین اظهار کرده بود: در بحث صنعت نیاز به کار جهادی داریم اما رئیس صنعت، معدن و تجارت استان مدیریتش بسیار ضعیف است و از پس میزان کردن اوضاع برنمی‌آید، برای همین باید دولت در این زمینه تدبیر اثربخشی بیندیشد.

شدیدترین و صریح‌ترین انتقاد استاندار از سازمان صمت

اما شدیدترین و صریح‌ترین انتقادی که از مدیریت سازمان صمت استان تاکنون ‌شده است مربوط به استاندار خراسان رضوی در جلسه کارگروه اشتغال استان است که در 12 اسفندماه جاری برگزار شد .در آن جلسه علیرضا رزم حسینی با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی استان گفت: "باید کلینیک صنعتی در استان راه‌اندازی شود و مشکلات واحدهای تولیدی را آسیب‌شناسی کند. سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز امروز آن‌چنان گرفتار روزمرگی شده است که جرئت نمی‌کند در ستاد تنظیم بازار استان شرکت کند البته ما تصمیمات موردنیاز را می‌گیریم."
استاندار ادامه داد: چگونه است تا بحران یا زلزله‌ای در کشور به وجودمی آید همه بسیج می‌شوند اما آیا تعطیلی واحد تولیدی کمتر از زلزله است؟ هرروز در شهرک‌های صنعتی استان زلزله‌ای می‌آید و ۱۰ یا ۲۰ نفر بیکار می‌شوند و نتیجه آن افزایش آسیب‌های اجتماعی، طلاق و اعتیاد در استان است بنابراین سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به‌عنوان متولی این کار باید به‌صورت مانیتورینگ، روزانه وضعیت را رصد کند. رزم حسینی گفت: تسهیلات را نباید به افراد ناکارآمدی پرداخت کرد که مدام در آمار خود به‌عنوان واحدهای راکد معرفی می کنیم. تسهیلات باید به افرادی که اهلیت اقتصادی دارند، پرداخت شود و کارآفرین‌های زایشی تقویت شوند و شرکت‌ها باید استان خراسان رضوی را اداره کنند و ما در دولت باید مسیر را برای آن‌ها درست کنیم.

ضعف در نظارت بر قیمت‌ها برای مردم ملموس است

این انتقادها تنها در حوزه بخش تولید نیست؛ شاید ملموس‌ترین ضعف سازمان صنعت، معدن و تجارت استان که مردم به‌صورت روزانه با آن درگیر هستند نظارت بر قیمت کالاها و تنظیم بازار در استان است. یکی از شهروندان مشهدی در این خصوص گفت: متأسفانه نظارت بر قیمت‌ها آن چنان ضعیف است که مغازه‌دار و کارخانه‌دار هرروز یک قیمت برای کالای خود تعیین می‌کنند و کسی نیست که بپرسد چرا این کار را می‌کنند.شهروند دیگری نیز گفت: در شرایط کنونی مشکل، کمبود تولید نیست زیرا در شرایط تحریم، تولیدات داخلی افزایش پیدا می‌کند؛ حداقل تولیداتی که مواد اولیه آن‌ها در داخل است مانند فلزات یا مواد غذایی اما متأسفانه هیچ نظارتی بر نحوه توزیع و قیمت‌گذاری کالا در استان انجام نمی‌شود به همین دلیل هر کس هر قیمتی را که دلش می‌خواهد، بابت کالای خود مطالبه می‌کند.

انتقاد دادستان خوشاب از نظارت ضعیف بر بازار

این گلایه‌ها تنها محدود به شهروندان نیست و حتی دادستان خوشاب در جلسه شورای اداری این شهر که به گزارش ایرنا روز گذشته برگزار شد، اظهار کرد: ضعف نظارت دستگاه‌های اداری بر عملکرد بازار شب عید در این شهرستان منجر به نارضایتی شهروندان شده است.
البته این گلایه‌ها نفی‌کننده تلاش‌های شبانه‌روزی تیم‌های بازرسی و نظارت سازمان صمت استان نیست اما حتی بازرسان این سازمان بارها اعلام کرده‌اند که با کمبود نیرو برای نظارت و بازرسی واحدهای صنفی در استان مواجه اند.
شاید بتوان به این انتقادات، مهاجرت برخی واحدهای تولیدی همچون کارخانه چی توز از استان و بهره برداری واحدهای صنعتی آب بر در استان را در شرایطی که استان خراسان رضوی با بحران جدی کم‌آبی مواجه است، افزود.

پاسخ های رئیس سازمان صمت استان

برای پیگیری گلایه‌های مطرح‌شده به سراغ راضیه علیرضایی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان رفتیم که بر خلاف بیشتر مواقع که پاسخ گو نبود و از این جهت مورد انتقاد رسانه هاست، دیروز تلفن همراه خود را پاسخ داد و در گفت و گو با خراسان رضوی در واکنش به این موضوعات اظهار کرد: علاوه بر کلینیک صنعت که راه‌اندازی شد، جلسات ستاد رفع موانع تولید استان به‌صورت هفتگی در واحدهای تولیدی استان برگزار شد که می‌توان آمار آن را در این خصوص در اختیار رسانه‌ها قرار داد که قابل دفاع است. وی اضافه کرد: در 10 ماه امسال حدود 911 پرونده برای حل مشکلات واحدهای تولیدی در ستاد تسهیل استان تشکیل شد که حاصل آن هزار و 73 مصوبه بوده است که از این مصوبات 617 مصوبه منجر به اقدام لازم شده اند و بقیه در دست اقدام هستند. در واقع 57 درصد مصوبات این ستاد در 10 ماه اجرایی شده است.

دفاع از عملکرد

وی درباره تنظیم بازار نیز اظهار کرد: تعداد بازرسی‌ها و پرونده‌های تشکیل ‌شده برای واحدهای متخلف بازگوکننده کارنامه این سازمان در این حوزه است که رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است ولی شرایطی که بعد از افزایش قیمت ارز در بازار کشور حاکم شد، استان خراسان رضوی را نیز متأثر کرده است؛ میانگین قیمت کالاهای اساسی در استان همیشه پایین‌تر از میانگین قیمت در کشور بوده است.
رئیس سازمان صمت استان افزود: در حوزه تنظیم بازار و تأمین کالاهای استان، متوسط عملکردمان بالاتر از متوسط کشوری است.
وی در خصوص انتقاد استاندار درباره روزمرگی سازمان صمت استان نیز گفت: در حوزه بازار، از ابتدای نوسات ارزی رصد وضعیت بازار به‌صورت روزانه انجام و همه مصوبات ستاد تنظیم بازار با تصمیم استاندار گرفته می‌شد.
رئیس سازمان صمت استان در واکنش به گلایه‌های مردم در خصوص قیمت کالاها و نبود نظارت کافی در بازار استان نیز گفت: ما نیز از افزایش قیمت‌ها راضی نیستیم ولی نوسانات ارزی همه بازار کشور را تحت تأثیر قرار داده است و هم حوزه تولید و هم بخش اصناف کشور و استان متضرر شده‌اند.
وی افزود: قبول داریم مردم با مشکل مواجه اند اما نمی‌توانیم به تولیدکننده بگوییم بعد از نوسانات ارزی که هزینه‌های تولید به شدت افزایش پیداکرده است بازهم کالا را باقیمت گذشته به بازار عرضه کند.
علیرضایی تصریح کرد: ارزش نقدینگی تولید بعد از تحریم‌های ظالمانه و نوسانات ارزی به شدت کاهش یافته و بخش تولید به شدت آسیب‌دیده است. این وضعیت اگر در کشوری دیگری رخ می‌داد بدون شک اتفاقات دیگری می افتاد اما در ایران و استان با همکاری همه بخش‌های دولتی و خصوصی و مردم توانستیم این وضعیت را پشت سر بگذاریم.
رئیس سازمان صمت استان درباره افزایش قیمت بعد از تثبیت قیمت ارز نیز گفت: هم اکنون دولت تنها برای کالاهای اساسی ارز تخصیص می‌دهد و برای بقیه کالاها ارز نیمایی استفاده می‌شود که تفاوت 4 تا 5 هزارتومانی با ارز دولتی دارد که این اختلاف قیمت بازار را تحت تأثیر قرار داده است. البته فضای رسانه‌ای در تشدید افزایش قیمت‌ها بی‌تأثیر نبوده است زیرا تحت تأثیر همین فضاها ما در مقطعی تا 6 برابر میانگین هرساله، توزیع کالا را در استان انجام داده‌ایم.